χιουμοριστικό έχετε να πείτε, μπορείτε να τα στείλετε στο email: enimerosi247@hotmail.com

Τζόκερ κλήρωση 2682: Οι τυχεροί αριθμοί που κερδίζουν 7.000.000 ευρώ

Κατηγορία Ελλάδα στις   12:42 π.μ.  |  Παρασκευή 1 Δεκεμβρίου 2023

Oλοκληρώθηκε η κλήρωση του Τζόκερ που πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη, 30 Νοεμβρίου 2023, με κέρδη τουλάχιστον 7.000.000 ευρώ.

Οι τυχεροί αριθμοί στην κλήρωση Τζόκερ ήταν οι αριθμοί 15, 25, 27, 30, 41 και τζόκερ «βγήκε» ο αριθμός 15.

Η Συμμετοχή στο ΤΖΟΚΕΡ επιτρέπεται:

μέσω Πρακτορείων, σε άτομα που έχουν συμπληρώσει το δέκατο όγδοο (18ο) έτος της ηλικίας τους και

μέσω Διαδικτυακών Σημείων, σε άτομα που έχουν συμπληρώσει το εικοστό πρώτο (21ο) έτος της ηλικίας τους

Διευκρινίζεται ότι:

α) Συμμετοχές γίνονται δεκτές κατά το χρονικό διάστημα που μεσολαβεί από την ολοκλήρωση της προηγούμενης κλήρωσης μέχρι και 30 λεπτά πριν την έναρξη της επόμενης κλήρωσης.

β) Ακυρώσεις συμμετοχών δεν επιτρέπονται. Η ακύρωση εκτυπωμένου Αποδεικτικού Συμμετοχής επιτρέπεται μόνο στην περίπτωση Συμμετοχής στο ΤΖΟΚΕΡ μέσω των Πρακτορείων και εφόσον οι επιλογές ενός δελτίου δεν συμπίπτουν με τις επιλογές του Αποδεικτικού Συμμετοχής.

Αν δηλαδή το Αποδεικτικό Συμμετοχής έχει, λόγω τεχνικού προβλήματος, διαφορετικά στοιχεία (π.χ. επιλεγμένοι αριθμοί, αριθμός συνεχόμενων κληρώσεων) από αυτές που είχε επιλέξει ο παίκτης στο δελτίο που συμπλήρωσε για επικύρωση.

Τα συστήματα του Τζόκερ: Μερικά από τα συστήματα που προτείνουν ιδιοκτήτες πρακτορείων και αυξάνουν τις πιθανότητες για επιτυχία στο Τζόκερ είναι τα εξής:

Κωδικός 45: Επιλεγμένοι Αριθμοί 7, Στήλες 5, Κόστος 2,50 ευρώ. Πιθανότητες: 23,8%

Mε βάση τις πιθανότητες, τα καλύτερα συστήματα είναι τα 45 και 25, με πιθανότητες 23,8%.

Πηγή: dnews.gr

Παναθηναϊκός: Η βαθμολογία και το πρόγραμμα στον όμιλό του

Κατηγορία Europa League στις   12:19 π.μ.  |

Ο Παναθηναϊκός έχασε κάθε ελπίδα πρόκρισης στο Europa League μετά την ήττα του από τη Βιγιαρεάλ και πλέον θα παίξει «τελικό» πρόκρισης με τη Μακάμπι Χάιφα στο τελευταίο ματς του ομίλου του, στη Λεωφόρο.

Για τον Παναθηναϊκό, μετά την ήττα του από τη Βιγιαρεάλ, θα αρκεί σ' αυτό το τελευταίο ματς και η ισοπαλία. Η Μακάμπι όχι μόνο πρέπει να νικήσει τη Βιγιαρεάλ, αλλά και με διαφορά... πέντε γκολ (ώστε να υπερισχύει του Παναθηναϊκού στη διαφορά τερμάτων) για να πάρει και το πλεονέκτημα του «Χ» στη Λεωφόρο. Kάτι ασφαλώς εξωπραγματικό!

Αναλυτικά..

6ος ΟΜΙΛΟΣ

1η Αγωνιστική

Παναθηναϊκός – Βιγιαρεάλ 2-0 (38' Ιωαννίδης, 78' Σπόραρ)

Ρεν – Μακάμπι Χάιφα 3-0 (1' Μπλας, 31' Τρουφέρ, 55' Γιλντιρίμ)

2η Αγωνιστική

Μακάμπι Χάιφα – Παναθηναϊκός 0-0

Βιγιαρεάλ – Ρεν 1-0 (36' Σόρλοθ)

3η Αγωνιστική

Παναθηναϊκός - Ρεν 1-2 (60' πεν. Ιωαννίδης - 7' Γκουϊρί, 50' Καλιμουεντό)

Βιγιαρεάλ – Mακάμπι Χάιφα (6/12)

4η Αγωνιστική

Ρεν - Παναθηναϊκός (8' Ρίντερ - 65' Σαλάχ, 70' (πεν.) Μπλας - 34 (πεν). Ιωαννίδης

Μακάμπι Χάιφα - Βιγιαρεάλ 1-2 (30' Σεκ - 82' Μπαένα, 87' Σόρλοθ)

Η 5η αγωνιστική (30/11)

Mακάμπι Χάιφα - Ρεν 0-3 (29' Τεριέ, 48' Γκουϊρί, 90' +3' Ρίντερ)

Βιγιαρεάλ - Παναθηναϊκός 3-2 (29' Μπαένα, 34' Κομεσιάνα, 47' Μορένο - 66' Παλάσιος, 81' Ιωαννίδης)

Κατηγορία Παναθηναικός στις   12:06 π.μ.  |

Ο Παναθηναϊκός έκανε... χαρακίρι στο Βελιγράδι και έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να φύγει με τη νίκη από την κατάμεστη «Stark Arena» καθώς είχε βρεθεί στο +10 τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος αλλά η Παρτίζαν επέστρεψε και πήρε το παιχνίδι στην παράταση με 92-87.

Το ματς: Παρτίζαν – Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ καλά στο ματς, ενώ ήταν διαβασμένος και έτοιμος για να ανταποκριθεί στις δυσκολίες του αγώνα. Με καλή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση και τον Γκριγκόνις (7π.) να αποτελεί τον παίκτη-κλειδί για την ομάδα του Αταμάν, οι «πράσινοι» έλεγξαν το παιχνίδι και βρέθηκαν να προηγούνται με 13-19 έχοντας παράλληλα και την «σταθερή αξία» που άκουγε στ' όνομα του Τζέριαν Γκραντ (5π.) Όμως ένα δίλεπτο αδράνειας και λαθών στάθηκε αρκετό για την Παρτίζαν να φέρει το ματς στον πόντο (20-21) με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου δια χειρός του Μπρούνο Καμπόκλο.

Η συνέχεια ήταν... ακόμα καλύτερη για ελληνική ομάδα. Μπορεί ο Ματίας Λεσόρ να χρεώθηκε από νωρίς με δύο φάουλ, αλλά (τουλάχιστον στην επίθεση) ο Όλεκ Μπαλτσερόφσκι προσπάθησε να «γεμίσει» τα παπούτσια του και να ανταποκριθεί απέναντι στους ψηλούς της Παρτίζαν και δη στους Σμάιλαγκιτς και Καμπόκλο. Με τον Κέντρικ Ναν να... ανεβάζει στροφές και με τα αγαπημένα του «ντράιβ» να δίνει πόντους στον Παναθηναϊκό, οι «πράσινοι» βρέθηκαν τρεις φορές στο +8 (24-32 στο 5', 26-34 και 26-38 στο 6') ενώ είχαν την ευκαιρία να «ανοίξουν» περισσότερο τη διαφορά.

Κάτι που δεν έκαναν και η Παρτίζαν φρόντισε να το εκμεταλλευτεί. Με ένα εντυπωσιακό σερί 11-0 όπου ο Παναθηναϊκός έπαθε πραγματικό... black out, όχι μόνο γύρισε το ματς αλλά προηγήθηκε και με +3 πόντους (39-36) λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου (39-38). Ο Ζακ Λεντέι ήταν εκείνος που πήρε τις περισσότερες προσπάθειες πάνω του (12π., 4/6δίπ., 1/1τρ., 1/1β.) ενώ πολλές ήταν οι βοήθειες του Σμάιλαγκιτς και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Το ημίχρονο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό (Γκριγκόνις 10π.., Γκραντ 7π., Μπαλτσερόφσκι 7π.) να έχει 11/19 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 10/10 βολές, 14-2 ριμπάουντ, αλλά και 8 ασίστ για 7 λάθη. Τα λάθη ήταν εκείνα που έδωσαν εύκολους πόντους στην Παρτίζαν ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι και ο... αψεγάδιαστος Τζέριαν Γκραντ είχε δύο λάθη στο ημίχρονο. Αντίστοιχα η σερβική ομάδα είχε μετρήσει 12/19 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 6/7 βολές, 11-3 ριμπάουντ και 9 ασίστ για (επίσης) 7 λάθη.

Η Παρτίζαν ξεκίνησε το ίδιο δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και αρχικά προηγήθηκε με +5 πόντους (43-38) έχοντας πραγματοποιήσει πολύ γρήγορα ένα 4-0. Για πρώτη φορά στο ματς έφτασε και στο +6 (48-42 στο 23') ωστόσο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επιστρέψει στο ματς και μάλιστα να πάρει και προβάδισμα με 52-54 έχοντας πραγματοποιήσει επιμέρους σκορ 12-4 χάρη στον Ματίας Λεσόρ ο οποίος τελείωνε φάσεις στα pick n roll απέναντι στον Καμίνσκι και τον Κέντρικ Ναν ο οποίος είχε πάρει προσπάθειες πάνω του.

Η 3η περίοδος έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να έχει προβάδισμα με 54-56 έχοντας υψηλό ποσοστό στα δίποντα (62% με 18/29) αλλά... πολύ χαμηλό στα τρίποντα (15% με 2/13). Ο Σλούκας είχε μοιράσει τέσσερις ασίστ αλλά είχε και μόλις 1/7 εντός παιδιάς, με τους Γκραντ (11π., 4ασ., 3ριμπ.), Λεσόρ (11π., 5ριμπ.) και Ναν (9π., 4/5δίπ.) να ήταν εκείνοι που «απαντούσαν» στην Παρτίζαν (18/33δίπ., 3/14τρ.) και στον εξαιρετικό Λεντέι (18π.)

Οι «πράσινοι» είχαν πάρει το μομέντουμ και αυτό φάνηκε με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου! Το σερί του Παναθηναϊκού έφτασε στο 10-0 (σ.σ. αν συνυπολογιστεί και το καλάθι του Μήτογλου με τη λήξη της 3ης περιόδου) και βρέθηκε να προηγείται με +10 πόντους (54-64 στο 32') και παρά το 5-0 της Παρτίζαν (59-64) επέστρεψε εκ νέου στο +10 (63-73 στο 36') με τον Κέντρικ Ναν να ήταν ο πιο επιδραστικός στην επίθεση της ομάδας του. Και πάλι. Μπορεί οι «πράσινοι» να έδειχναν έτοιμοι να «καθαρίσουν» με την υπόθεση της νίκης, δέχτηκαν επιμέρους 13-5 με την Παρτίζαν να μειώνει στο καλάθι (76-78) στο 1:20 για το τέλος δια χειρός Κέβιν Πάντερ.

Ο Παναθηναϊκός δεν βρήκε σκορ και πάλι ο Πάντερ ισοφάρισε στα 30'' πριν από το τέλος σε 78-78. Στην τελευταία επίθεση ο Παναθηναϊκός αστόχησε με τον Τζέριαν Γκραντ για το προβάδισμα ενώ ούτε ο Πάντερ μπόρεσε να επιτεθεί με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο οι «πράσινοι» έμειναν από δυνάμεις ύστερα από το κλειστό rotation και γνώρισαν την 3η ήττα του σε ισάριθμα ματς τη φετινή σεζόν που κρίθηκαν στην παράταση.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο τελευταίο τετράλεπτο της κανονικής διάρκειας του αγώνα και στο επιμέρους 15-5 της Παρτίζαν με το οποίο μετέτρεψε το -10 σε... ισοπαλία για την παράταση στο ματς. Ένα διάστημα όπου οι «πράσινοι» έχασαν το μυαλό τους με αποτέλεσμα να χάσουν και την ευκαιρία για ένα μεγάλο «διπλό».

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Ζακ Λεντέι ήταν σταθερά ο κορυφαίος του παρκέ έχοντας 23 πόντους με 8/12 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 39:29'.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Μπορεί ο Σλούκας να είχε 5 ασίστ, αλλά επιθετικά ήταν πολύ άστοχος με 2/9 εντός παιδιάς.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Πάντερ (13π., 4/7δίπ., 1/5τρ., 2/2β.) και Ντοζίερ (16π., 5/7δίπ., 2/5τρ., 7ριμπ., 4ασ.) ήταν εκείνοι που «καθάρισαν» στο τέλος τη νίκη για λογαριασμό της ομάδας τους.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: «Γεμάτο» και σταθερό ματς ο Γκραντ (14π., 5ριμπ., 3ασ., 3κλ.) ενώ οι Ναν και Λεσόρ είχαν τις στιγμές τους στο ματς.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα κακά ποσοστά στα τρίποντα και των δύο ομάδων αλλά και το υψηλό 62.5% της Παρτίζαν στα δίποντα.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο Παναθηναϊκός θα υποδεχθεί την Καρδίτσα στο κλειστό του ΟΑΚΑ (2/12, 17:15) για την 9η αγωνιστική της Basket League ενώ η Παρτίζαν θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την FMP Βελιγραδίου (2/12, 22:00).

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 39-38, 54-56, 78-78 (κ.α.), 92-87 (παρ.)

Αϊντραχτ Φρανκφούρτης – ΠΑΟΚ 1-2: Δικέφαλε αρρώστησα θέλω γιατρό!

Κατηγορία Europa Conference League στις   12:02 π.μ.  |

Ο μεγάλος ΠΑΟΚ της Ευρώπης! Ο Δικέφαλος έστησε... αψίδα θριάμβου στην Φρανκφούρτη, επικράτησε 2-1 της Αϊντραχτ και κλείδωσε την πρώτη θέση στον όμιλο που σημαίνει και παρουσία στους «16» του Conference League. Κεντζιόρα και Ζίφκοβιτς τα γκολ της ιστορικής νίκης!

Eνας ΠΑΟΚ από ατσάλι έγραψε ιστορία στη Γερμανία και πέτυχε ακόμη ένα θαύμα στην Ευρώπη τη φετινή σεζόν αφού επικράτησε με 2-1 της Άιντραχτ και κατέκτησε την πρώτη θέση στον 7ο όμιλο του Conference League, που του έδωσε την απευθείας πρόκριση για τους «16» της διοργάνωσης.

Ετσι ξεκίνησαν Άιντραχτ και ΠΑΟΚ

Δεν έκρυβε εκπλήξεις η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ, με τον Ραζβάν Λουτσέσκου να ξεκινάει το ματς στο Deutsche Bank Park με τους έντεκα ποδοσφαιριστές που δοκίμασε τις προηγούμενες ημέρες στη Θεσσαλονίκη.

Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Ντόμινικ Κοτάρσκι, με τον Κροάτη τερματοφύλακα να έχει μπροστά του Βιεϊρίνια, Κεντζιόρα, Κουλιεράκη και Ράφα Σοάρες, στην τετράδα της άμυνας. Εκτός έμεινε ο Έκονγκ με τον Κεντζιόρα να παίρνει θέση στο κέντρο της αμυντικής γραμμής του «Δικεφάλου».

Το δίδυμο Μεϊτέ - Οζντόεφ ήταν οι εσωτερικοί μέσοι, με τον Μουργκ να παίρνει φανέλα βασικού δίπλα στους Ζίβκοβιτς και Τάισον, με στόχο να πιέζει την πρώτη πάσα, εντολή που είχε και ο μοναδικός καθαρόαιμος επιθετικός που ήταν ο Σαμάτα.

Ο Ντίνο Τοπμελερ προχώρησε σε αλλαγές, τόσο σε σχηματισμό, όσο και σε πρόσωπα, σε σχέση με το ματς του Σαββάτου κόντρα στην Στουτγάρδη. Η ήττα (1-2) ανάγκασε τον τεχνικό της Άιντραχτ να επαναφέρει την τριάδα στην άμυνα σε ένα πιο γνώριμο σχηματισμό. Οι Ενκουνκού, Σμόλτσιτς και Γκέτσε ήταν τα νέα πρόσωπα αντί των Κνάουφ, Μπούτα και Μαξ.

Ο Γερμανός προπονητής με δεδομένη την απουσία του Κοχ, έδωσε άλλη μια ευκαιρία στον Σμόλτσιτς που συμπλήρωνε την τριάδα των στόπερ μαζί με τους Πάτσο και Τούτα, ενώ στα άκρα της άμυνας άρχισαν το ματς οι Εμπιμπέ (δεξιά) και Ενκουνκού (αριστερά).

Οι Σκίρι και Λάρσον ήταν το δίδυμο στον άξονα, ενώ ο Μάριο Γκέτσε, το πιο βαρύ όνομα στο ρόστερ της Άιντραχτ, επέστρεψε στην ενδεκάδα.

Ο 31χρονος μεσοεπιθετικός πέρασε ως αλλαγή στο 70ο λεπτό του αγώνα με την Στουτγάρδη και απόψε πήρε φανέλα βασικού παίζοντας πίσω από τον Μαρμούς και δίπλα από τον Σαΐμπι.

Ορθιος στα πρώτα 45 λεπτά με Κοτάρσκι και Βιεϊρίνια

Ο ΠΑΟΚ μπήκε σχετικά καλά στο ματς, οι παίκτες του Λουτρέσκου προσπαθούσαν να απορροφήσουν την πίεση της Άιντραχτ, η εντολή στον Μουργκ ήταν να πιέζει μαζί με τον Σαμάτα την πρώτη πάσα και να μην επιτρέπουν στους τρεις κεντρικούς αμυντικούς της γερμανικής ομάδας να χτίζουν το παιχνίδι από την άμυνα.

Ο προσανατολισμός των γηπεδούχων ήταν ξεκάθαρος στα πρώτα λεπτά. Στοχευμένα πήγαν στα αριστερά της άμυνας του ΠΑΟΚ. Να χτυπήσουν το δίδυμο Σοάρες – Τάισον. Από εκεί ο Μαρμούς αστόχησε στο 10’ και ένα λεπτό αργότερα ο Σαΐμπι υποχρέωσε τον Κοτάρσκι στην πρώτη μεγάλη επέμβαση.

Η φάση με το δοκάρι του Κουλιεράκη, που ήταν σε θέση οφσάιντ, έδειξε ότι ο ΠΑΟΚ μπορούσε να πατήσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή και να απειλήσει την Άιντραχτ, μετά την σωτήρια παρέμβαση του Βιεϊρίνια πάνω στη γραμμή, ο Κοτάρσκι ήταν αυτός που κρατούσε όρθιους τους «ασπρόμαυρους», που έφτασαν στο 29ο λεπτό πολύ κοντά στο γκολ, αλλά ο Τραπ ενήργησε σωστά στο έξυπνο πλασέ του Μουργκ.

Η ευκαιρία με τον Μουργκ ήταν άλλη μια απόδειξη, ότι ο ΠΑΟΚ μπορούσε να γίνει πιο απειλητικός για την εστία του Τραπ. Οι δύο τερματοφύλακες έδειχναν πως ήταν σε πολύ καλή βραδιά, με τον Κοτάρσκι λίγο αργότερα να νικάει από κοντά τον Μαρμούς.

Στα πρώτα 45 λεπτά ο ΠΑΟΚ κρατούσε το αποτέλεσμα που ήθελε, με κορυφαίους τους Κοτάρσκι και Βιεϊρίνια, έπρεπε όμως να μπει στο ματς περισσότερο ο Μεϊτέ και ο Ράφα Σοάρες να γινόταν πιο αποφασιστικός, ενώ χρειαζόταν μια πιο πειστική απάντηση στο μαρκάρισμα του Ενκουκού.

Με Κεντζιόρα μπήκε μπροστά, αλλά δεν το χάρηκε

Ο Μουργκ απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 51ο λεπτό, ο Αυστριακός ήταν πρωταγωνιστής και στη δεύτερη μεγάλη στιγμή του ΠΑΟΚ στο ματς, μέχρι την στιγμή που οι κεντρικοί αμυντικοί της Άιντραχτ, Τούτα και Σμόλτσιτς, μπερδεύτηκαν και ένας άλλος κεντρικός αμυντικός, ο Τόμας Κεντζιόρα, με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τραπ για το 0-1!

Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση και η χαρά των «ασπρόμαυρων» δεν κράτησε πάνω από τρία λεπτά. Η άμυνα του ΠΑΟΚ πιάστηκε στον ύπνο και ο Μαρμούς με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 στο 58ο λεπτό.

Ο «Δικέφαλος» γλίτωσε από ένα δεύτερο γκολ για μερικά εκατοστά, το μομέντουμ από τη γρήγορη ισοφάριση ήταν ξεκάθαρα με την Άιντραχτ. Οι παίκτες του Λουτσέσκου έπρεπε να ηρεμήσουν και να ξανά βρουν τα πατήματά τους.

Ο Λουτσέσκου είδε το πρόβλημα και έφερε από τον πάγκο Κωνσταντέλια και Μπράντον Τόμας, θέλοντας να εκμεταλλευτεί με την ταχύτητα των δύο τυχόν κενούς χώρους που θα άφηναν οι γηπεδούχοι, που συνέχιζαν να πιέζουν αναζητώντας το δεύτερο γκολ.

«Χτύπησε» με τον ασταμάτητο Ζίβκοβιτς!

Αυτός που βρήκε το δεύτερο γκολ ήταν ο ΠΑΟΚ! Με πρωταγωνιστή τον «Ντέλια» που «τσίμπησε» την μπάλα και την έστρωσε στον Μπράντον, από το σουτ του Ισπανού ο Ζίβκοβιτς πήρε το ριμπάουντ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2 και έβαλε φωτιά στην κερκίδα των ΠΑΟΚτσήδων!

Ο Σέρβος μεσοεπιθετικός έφτασε τα 11 γκολ στη σεζόν και τα 12 γκολ στα ευρωπαϊκά κύπελλα με την «ασπρόμαυρη» φανέλα.

Ο Κοτάρσκι είχε ακόμη μια μεγάλη επέμβαση στο σουτ του Σαϊμπί, στο 85’ ο Μαρμούς αστόχησε μόνος με την εστία, ο ΠΑΟΚ έμεινε όρθιος μέχρι το φινάλε και πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη που τον έστειλε στους «16» του Europa Conference League!

MVP: Ο Ντόμινικ Κοτάρσκι κράτησε όρθιο τον ΠΑΟΚ με τις σπουδαίες επεμβάσεις του.

ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥΣ: Μεγάλο παιχνίδι από τον αρχηγό Αντρέ Βιεϊρίινια, μεγάλη βραδιά για Κουλιεράκη, Κεντζιόρα, Ζίβκοβιτς (στο β’ μέρος), Τάισον.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Μάριο Γκέτσε δεν δικαιολόγησε για άλλη μια φορά την αξία του.

Η ΓΚΑΦΑ: οι δύο κεντρικοί αμυντικοί της Άιντραχτ… τράκαραν και πρόσφεραν στο πιάτο το γκολ στον Κεντζιόρα.

ΤΟ ΣΤΡΑΓΑΛΙ: Ο 31χρονος Πολωνός Νταμιάν Σιλβέστρζακ έδωσε ρεσιτάλ διαιτησίας και στο τέλος απέβαλε τον Γιάκιτς.

ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο «Δικέφαλος» πήγε στη Φρανκφούρτη με στόχο να μη χάσει, αλλά κατόρθωσε με τεράστια προσπάθεια και μεγάλη εμφάνιση να φύγει νικητής από το WaldSrtadion και να βρίσκεται με το σπαθί του στους «16» του Conference League, όντας αήττητος από το ξεκίνημα της φετινής ευρωπαϊκής πορείας του.

Άιντραχτ (Ντίνο Τόπμέλερ): Τραπ, Πάτσο, Σμόλτσιτς, Τούτα, Ενκουνκού, Λάρσον, Σκίρι (54’ Γιάκιτς), Εμπιμπέ (87’ Φέρι), Γκέτσε (74’ Μπούτα), Τσαΐμπι, Μαρμούς.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (80’ Εκονγκ), Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Μεϊτέ, Οζντόεφ (80’ Σβαμπ), Ζίβκοβιτς, Μουργκ (66’ Κωνσταντέλιας), Τάισον (83’ Ντεσπόντοφ), Σαμάτα (67’ Τόμας).

Πέμπτη 30 Νοεμβρίου 2023

Εξαφανίστηκαν από την Καλλιθέα η 13χρονη Ελευθερία και η 14χρονη Κατερίνα

Κατηγορία Τοπικά νέα στις   11:42 μ.μ.  |  Πέμπτη 30 Νοεμβρίου 2023

Αγωνία στην Καλλιθέα για την 13χρονη Ελευθερία και την 14χρονη Κατερίνα που εξαφανίστηκαν. Η ανακοίνωση από το Χαμόγελο του Παιδιού.

Στις 30/11/2023, μεσημεριανές ώρες, εξαφανίστηκαν από την περιοχή της Καλλιθέας, Αττικής, η Ελευθερία Σ., 13 ετών και η Αικατερίνη Π., 14 ετών, οι οποίες φαίνεται να επιβιβάστηκαν σε ταξί με άγνωστο προορισμό. Το «Χαμόγελο του Παιδιού» ενημερώθηκε σήμερα, 30/11/2023, και άμεσα προχώρησε στη δημοσιοποίηση των στοιχείων των ανηλίκων, κατόπιν εισαγγελικής εντολής, καθώς συντρέχουν λόγοι που θέτουν τη ζωή τους σε κίνδυνο.

Μπήκαν σε ταξί και εξαφανίστηκαν

Η Ελευθερία Σ. έχει μαύρα μαλλιά, καστανά μάτια, έχει ύψος 1,70 και είναι 85 κιλά. Την ημέρα που εξαφανίστηκε φορούσε μαύρο παντελόνι φόρμας με λευκή ρίγα, μπεζ μπλούζα, μαύρο μπουφάν και λευκά αθλητικά παπούτσια.

Η Αικατερίνη Π. έχει καστανά μαλλιά, καστανά μάτια, έχει ύψος 1,65 και είναι 80 κιλά. Την ημέρα που εξαφανίστηκε φορούσε λευκή μπλούζα, μαύρη ζακέτα, μαύρο παντελόνι και λευκά αθλητικά παπούτσια.

Οποιοσδήποτε έχει κάποια πληροφορία, παρακαλείται να επικοινωνήσει τηλεφωνικά με «Το Χαμόγελο του Παιδιού», όλο το 24ωρο, στην «Ευρωπαϊκή Γραμμή για τα Εξαφανισμένα Παιδιά 116000» καθώς και σε όλα τα Αστυνομικά Τμήματα της χώρας.

Περισσότερες πληροφορίες:

Εθνικό Κέντρο για τα Εξαφανισμένα και Υπό Εκμετάλλευση Παιδιά «Ευρωπαϊκή Γραμμή για τα Εξαφανισμένα Παιδιά 116000» e mail: 116000@hamogelo.gr

Νεκρό ζευγάρι από φωτιά σε σπίτι – Εντοπίστηκαν απανθρακωμένα τα δύο πτώματα

Κατηγορία Κρήτη στις   10:07 μ.μ.  |

Δύο νεκροί από φωτιά σε σπίτι στα Χανιά. Το ηλικιωμένο ζευγάρι εγκλωβίστηκε, παγιδεύτηκε και ξεψύχησε πριν φτάσουν στο διαμέρισμα οι πυροσβέστες…

Η φωτιά τύλιξε το διαμέρισμα στα Χανιά και το ηλικιωμένο ζευγάρι που έμενε μέσα, δεν κατάφερε να απεγκλωβιστεί. Το αντρόγυνο παγιδεύτηκε και ξεψύχησε στις φλόγες. Οι πρώτοι πυροσβέστες που μπήκαν στο σπίτι, ήρθαν αντιμέτωποι με σκληρές εικόνες. Τα πτώματα των θυμάτων βρέθηκαν απανθρακωμένα. Ακόμα δεν έχουν αποσαφηνιστεί οι συνθήκες της τραγωδίας. Πώς δηλαδή εκδηλώθηκε η φωτιά που στάθηκε μοιραία για δύο ανθρώπους.

Κάτοικοι της περιοχής στα Χανιά είδαν το πρωί τους καπνούς να βγαίνουν από το σπίτι και κατάλαβαν πως είχε εκδηλωθεί φωτιά. Ειδοποίησαν την πυροσβεστική, αλλά δυστυχώς ήταν αργά για το ηλικιωμένο ζευγάρι. Η φωτιά ίσως τους έπιασε στον ύπνο και εκμηδένισε τα όποια περιθώρια είχαν να διαφύγουν.

Για την ασύλληπτη τραγωδία στα Χανιά, ενημερώθηκαν στενοί συγγενείς τους, ορισμένοι από τους οποίους έσπευσαν στο διαμέρισμα. Οι έρευνες που θα ακολουθήσουν, αναμένεται να ρίξουν φως στα αίτια της τραγωδίας.

Η τραγωδία στο Δαράτσο στα Χανιά, σημειώθηκε το πρωί της Πέμπτης, όταν εντοπίστηκε απανθρακωμένο ένα ηλικιωμένο ζευγάρι, από φωτιά που εκδηλώθηκε στο σπίτι που έμεναν. Οι πυροσβέστες που επιχειρούσαν για την κατάσβεση της πυρκαγιάς βρήκαν τις δύο σορούς στο εσωτερικό του κτιρίου.

Όπως μεταδίδουν τοπικά ΜΜΕ, η φωτιά εκδηλώθηκε μετά τις 09:00 το πρωί της Πέμπτης και άμεσα έσπευσαν 10 πυροσβέστες με 4 πυροσβεστικά οχήματα. Στη διάρκεια της επιχείρησης βρέθηκαν μπροστά στο φρικτό θέαμα εντοπίζοντας τα δύο απανθρακωμένα πτώματα.

Σύμφωνα με το cretalive.gr, στον τόπο της τραγωδίας βρέθηκε ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ μεταφέροντας τις σορούς, ενώ έσπευσαν και άνδρες της ΕΛ.ΑΣ.

Πηγή: newsit.gr

Τραυματίστηκε καθηγήτρια όταν καταπλακώθηκε από πίνακα στο σχολείο που έκανε μάθημα

Κατηγορία Σχολεία στις   9:15 μ.μ.  |

Ο σχολικός πίνακας κατέρρευσε και η άτυχη καθηγήτρια τραυματίστηκε μπροστά στους μαθητές της. Αναστάτωση στο σχολείο στα Χανιά από τις σκηνές που εκτυλίχθηκαν…

Ένα σπάνιο ατύχημα σημειώθηκε σε σχολείο στα Χανιά, με μια καθηγήτρια να τραυματίζεται, όταν σχολικός πίνακας έπεσε πάνω της, την ώρα του μαθήματος. Η εκπαιδευτικός χτύπησε ελαφρά και το μάθημα στο ΕΠΑΛ Χανίων διακόπηκε. Τα όσα έγιναν προκαλούν αντιδράσεις στην εκπαιδευτική κοινότητα της πόλης, με την τοπική ΕΛΜΕ, να κάνει λόγο για προβλήματα και απαράδεκτες συνθήκες σε σχολεία της πόλης.

Σύμφωνα με το neakriti.gr, από σχολικό πίνακα στο ΕΠΑΛ Βρυσών καταπλακώθηκε η αναπληρώτρια και εκλεγμένη δημοτική σύμβουλος Χανίων, Ευστρατία Βερυκάκη, την ώρα που έκανε μάθημα με συνέπεια να τραυματιστεί. Με αφορμή αυτό το περιστατικό η ΕΛΜΕ στα Χανιά εξέδωσε ανακοίνωση όπου καταγγέλλει το περιστατικό ενώ παράλληλα κάνει λόγο για απαξίωση των δημόσιων υποδομών, της ανθρώπινης ζωής και της εργασιακής αξιοπρέπειας.

Χαρακτηριστικά αναφέρει μεταξύ άλλων: «Η ΕΛΜΕ Χανίων συμπαραστέκεται στην συναδέλφισσα με κάθε τρόπο, ενώ καταγγέλλει την απαξίωση των δημόσιων υποδομών, της ανθρώπινης ζωής και της εργασιακής αξιοπρέπειας. Να μην «πάμε κι όπου βγει» και στα σχολεία! Να μην θρηνήσουμε κάποιο θύμα για να ευαισθητοποιηθούν οι αρμόδιοι! Ασφαλή κτίρια και αξιοπρεπείς δομές για όλους, τώρα!».

Η ανακοίνωση της ΕΛΜΕ Χανίων

«Ως ΕΛΜΕ Χανίων έχουμε καταγγείλει δεκάδες φορές τις άθλιες υποδομές των σχολείων στα οποία εργαζόμαστε, καθώς στα κτίρια που καθημερινά συνυπάρχουμε με τους μαθητές και τις μαθήτριές μας δεν έχει υπάρξει αντισεισμικός έλεγχος, ενώ είναι πολλές οι κακοτεχνίες και οι φθορές.

Η φράση «από τύχη δεν έγινε κάποιο ατύχημα» ακούγεται όλο και συχνότερα στο γραφείο των καθηγητών αποτυπώνοντας την κατάρρευση των δημόσιων υποδομών και την απαξίωσή τους τόσο από την κυβέρνηση όσο και από τις δημοτικές αρχές, στην ευθύνη των οποίων έχει περιέλθει η βιωσιμότητα των σχολικών κτιρίων. Μόνο που καμιά φορά η τύχη δεν φτάνει για να μην γίνει το κακό. Έτσι, προχθές, το μέλος του σωματείου μας, αναπληρώτρια και εκλεγμένη Δημοτική Σύμβουλος Χανίων, Βερυκάκη Ευστρατία καταπλακώθηκε από τον σχολικό πίνακα στο ΕΠΑΛ Βρυσών την ώρα που έκανε μάθημα, με αποτέλεσμα να τραυματιστεί!

Η ΕΛΜΕ Χανίων συμπαραστέκεται στην συναδέλφισσα με κάθε τρόπο, ενώ καταγγέλλει την απαξίωση των δημόσιων υποδομών, της ανθρώπινης ζωής και της εργασιακής αξιοπρέπειας. Στηλιτεύουμε την αδικία σε βάρος των αναπληρωτών εκπαιδευτικών, που ως εργαζόμενοι β΄κατηγορίας, δικαιούνται μόλις 15 μέρες αναρρωτική άδεια… Να μην «πάμε κι όπου βγει» και στα σχολεία! Να μην θρηνήσουμε κάποιο θύμα για να ευαισθητοποιηθούν οι αρμόδιοι! Ασφαλή κτίρια και αξιοπρεπείς δομές για όλους, τώρα!».

Εγώ που είμαι γκέι, πληρώνω ίδια εφορία με έναν στρέιτ, θα έπρεπε να έχω ίδια δικαιώματα παντού, λέει ο Μπράτης

Κατηγορία Lifestyle στις   8:23 μ.μ.  |

O Άγγελος Μπράτης έδωσε συνέντευξη και μίλησε για το νομοσχέδιο για τους γάμους των ομόφυλων ζευγαριών, αλλά και την τεκνοθεσία.

Ο γνωστός σχεδιαστής μίλησε στην κάμερα της εκπομπής «Πρωινό» κι αρχικά, δήλωσε: «Οι φωνές που δεν σέβονται την ελευθερία του άλλου να θαφτούν εκεί που πρέπει».

Στη συνέχεια, πρόσθεσε: «Οι άνθρωποι έχουμε ίδια δικαιώματα, όχι μόνο ίσες υποχρεώσεις. Εγώ που είμαι γκέι, πληρώνω την ίδια εφορία με έναν στρέιτ άντρα. Θα έπρεπε να έχω ακριβώς τα ίδια δικαιώματα. Καλάα έκανε η κυρία Ακρίτα και ζήτησε την παραίτηση του κυρίου Βορίδη, τη ζητώ κι εγώ μαζί της».

Τέλος, για τις γνώμες που ακούγονται και θεωρούνται «συντηρητικές», είπε: «Είναι καλό που έχουν γνώμη αυτοί οι άνθρωποι, αλλά θα έπρεπε να την κρατάνε για τον μικρό στενόμυαλο κύκλο τους. Και να μην περιορίζουν άλλους ανθρώπους. Η ανθρωπότητα δεν πηγαίνει μπροστά με τέτοιες απόψεις. Αυτά είναι για να ευχαριστείς τον εαυτό σου και τους φίλους σου».

Πηγή: agrinionews.gr

Ανατροπή και αθώωση για μητέρα και γιο που βρέθηκαν κατηγορούμενοι για στυγερή δολοφονία

Κατηγορία Ρόδος στις   7:30 μ.μ.  |

Τα στοιχεία έδειξαν ότι ο θάνατος 85χρονου δεν ήταν δολοφονία αλλά αυτοκτονία. Η Ρόδος παρακολουθεί τα όσα αποκαλύπτονται, την ώρα που πέφτει η αυλαία της πολυσυζητημένης υπόθεσης…

Για 8 χρόνια η υπόθεση «σερνόταν» με μητέρα και γιο, να κατηγορούνται για τη δολοφονία 85χρονου συγγενή τους. Από την πρώτη στιγμή επέμεναν πως δεν έχουν την παραμικρή εμπλοκή στον θάνατο του ηλικιωμένου. Η αθώωσή τους όμως καθυστέρησε. Ήρθε μετά από ιατροδικαστικές εξετάσεις που διενεργήθηκαν και έδειξαν πως ο άτυχος άντρας αυτοκτόνησε.

Αθώοι κρίθηκαν την Τετάρτη 29 Νοεμβρίου του 2023 με ομόφωνη απόφαση του Μικτού Ορκωτού Δικαστηρίου της Κω μετά από απαλλακτική εισήγηση της Εισαγγελέως της έδρας, οι δύο συγγενείς 85χρονου που πέθανε στις 11 Νοεμβρίου 2015, στην εντατική κλινική του Γενικού Νοσοκομείου Ρόδου.

Κατηγορούμενοι ήταν επί 8ετία, η 58χρονη κόρη του θύματος και ο 31χρονος εγγονός του που είχαν αφεθεί ελεύθεροι με τους περιοριστικούς όρους της καταβολής χρηματικής εγγύησης ύψους 5.000 ευρώ, της απαγόρευσης εξόδου από τη χώρα και της εμφάνισής τους τρεις φορές κάθε μήνα (την 1η, 11η και 21η ημέρα) στο αστυνομικό τμήμα του τόπου κατοικίας τους.

Κατηγορήθηκαν ειδικότερα για το ό,τι στην οδό Χατζηαντωνίου στην Ιαλυσό, τα ξημερώματα της Δευτέρας 2 Νοεμβρίου 2015 και σε χρόνο που δεν προσδιορίστηκε επακριβώς, μπήκαν στο σπίτι του 85χρονου και του προκάλεσαν με τα χέρια, με ένα μαχαίρι κουζίνας αλλά και ρίχνοντάς τον από το μπαλκόνι στον ακάλυπτο χώρο της οικοδομής, κακώσεις κεφαλής, κακώσεις θώρακος και κοιλίας, κατάγματα ώμου και μηρού, που επέφεραν τον θάνατό του.

Απολογούμενοι από την πρώτη στιγμή αρνήθηκαν το σύνολο των κατηγοριών. Εξέφρασαν την βαθύτατη θλίψη και οδύνη τους για την απώλεια του οικείου τους αλλά και τη μετέπειτα απώλεια της συζύγου του, η οποία έπασχε από άνοια.

Επεσήμαναν ότι από τις ιατροδικαστικές εξετάσεις που διενεργήθηκαν, προέκυψε πως ο 85χρονος αυτοκτόνησε. Οπως χαρακτηριστικά αναφέρει η ιατροδικαστική έκθεση νεκροψίας -νεκροτομής «η συνολική εικόνα των τραυμάτων (βαρύτητα, εντόπιση – κατανομή) είναι ενδεικτική πρόκλησης απο το ιδιο το άτομο στο πλαίσιο απόπειρας αυτοχειρίας».

Σύμφωνα με την dimokratiki.gr, δήλωσαν ότι ουδεμία σχέση έχουν με τις εναντίον τους κατηγορίες, οι οποίες πλέον ούτως ή άλλως έχουν καταρριφθεί από την ως άνω ιατροδικαστική έκθεση νεκροψίας – νεκροτομής. Σημειώνεται ότι οι αστυνομικοί της Υποδιεύθυνσης Ασφαλείας Ρόδου έκριναν από την αξιολόγηση των μαρτυρικών καταθέσεων, που ελήφθησαν και περαιτέρω από τα στοιχεία που συνέλεξε η Σήμανση, τα οποία απεστάλησαν προς έλεγχο DNA, στην Διεύθυνση Εγκληματολογικών Ερευνών της ΕΛΑΣ, ότι προηγήθηκε πάλη στο διαμέρισμα.

google-site-verification: googledd843cc8cd9e15a6.html